Skip to main content
Peníze

Navýšení rodičovského příspěvku o 40 tisíc nebude

Dovolím si jen krátký komentář na rodičovský příspěvek. Před minulými volbami do parlamentu (2017), jak ČSSD tak ANO avizovali, že se od roku 2019 zvedne rodičovský příspěvek o 40 tisíc. Tedy z 220 na 260 tisíc. Je prý snaha podpořit rodiny s dětmi. Teď prošel vládní návrh, který je prý jakýmsi kompromisem. Tedy zvednou to o 80 tisíc, ale až od roku 2020. Takový výsměch. Jednorázově to zvednou o více jak třetinu, místo toho, aby to upravovali graduálně. Jedním z argumentů na navýšení bylo, že se výše příspěvku 10 let neměnila (No, od riku 2018 je vyšší příspěvek na vícerčata). To ukazuje další neschopnost státního sektoru reagovat na vývoj cen. Např. nájmy šly za poslední dobu v Praze rychle nahoru. Důchody taky. Na rodiče s dětmi politici kašlou, protože jich je málo. Tak si ještě další roky klidně počkáme, a pak to půjde jednorázově nahoru. Argumentem proti zvýšení od příštího roku prý bylo, že s tím státní rozpočet na rok 2019 nepočítá. WTF? Jak jako nepočítá, mají to i ve vládním programu, a chtěli to dokonce zvednou už od roku 2018!

Takže zase nic nebude. Hlavně, že si zvednou platy o 20 %. Myslím si, že státní rozpočet na letošní rok rovněž nepočítal se zavedením slevy pro studenty a seniory na vlaky a autobusy. Mimochodem víte, že např. v pražské MHD nemusíte platit, pokud jedete s kočárem a malým dítětem? Pokud ale pojedete vlakem, který je součástí pražské integrované dopravy, tak tahle vymoženost nefunguje. Doprovod si musí zaplatit plnou palbu za lístek. Taky mohli nám rodičům s kočárkem (dítětem např. do 3 let věku ) dát tu 75% slevu.

Co je to rodičovský příspěvek

Na rodičovský příspěvek máte nárok po dobu rodičovské dovolené. Celkově máte nárok na 220 tisíc Kč. Pokud dáte např. dítě do školky ve 3 letech, budete na ní tak celkem 3 roky, pak měsíční částka, kterou dostanete od státu je 220/36=6111 Kč. Tedy pokud máte první dítě a jste před ním zaměstnání, tak ještě cca půl roku po porodu pobíráte mateřskou, ale současně můžete být na rodičovské dovolené třeba 4 roky. Minimální mzda je 12200, tedy dvojnásobek! A to rodičovský příspěvek má být „náhrada mzdy během pobytu na rodičovské“. Současně vláda chce minimální mzdu každoročně valorizovat. Na rodiče s dětmi ale opět kašlou. Když se vám narodí další dítě, nevyčerpaná částka z předchozího rodičovského příspěvku vám propadá a začínáte čerpat z nového balíku. Můžete si výši měnit, ale jste omezeni svými předchozími příjmy, či příjmy manželka nebo manželky. Aby za vás stát hradil zdravotní pojištění, tak musíte pobírat alespoň 100Kč rodičovského příspěvku.

Dejtě vědět o článku ostatním

One thought to “Navýšení rodičovského příspěvku o 40 tisíc nebude”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *