Skip to main content

Výše rodičovského příspěvku je výsměch

Včera jsme se z médií dozvěděli, jak ministryně práce a sociálních věcí Maláčová nebyla schopna dostát své dohody z listopadu 2018 o navýšení rodičovského příspěvku. Tehdy řekla, že navýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc od 1. 1. 2020 bude pro všechny rodiče s dětmi věkem do 4. roku. Dnes z toho je to, že příspěvek se zvedne pouze pro děti narozené od 1. 1. 2020. Částky vypadají ohromně, ale je nutné si uvědomit, že s touto částkou musí rodič vydržet po celou dobu, tedy nejčastěji 3 roky, než dáte dítě do školky a jdete do znovu do práce. No a protože se zvedla vlna nevole (to už jsou tak vygumovaní, že to opravdu nečekali?), tak ministryně už prý zase chce peníze pro všechny.

Srovnání rodičovského příspěvku s minimální mzdou je bizardní

Matka, která je doma s dítětem na rodičovské se rozhodně nefláká. Navíc vychovává nového člena naší společnosti a dalo by se očekávat, že když máme celkem nákladný sociální systém, že bude zaměřen také podporovat tuto skupinu obyvatel. Opak je ale pravdou. Nejlépe se k rodinám s dětmi zachovala vláda v roce 2007. Tehdy došlo k navázání rodičovského příspěvku na 40 % průměrné mzdy v nekomerčním sektoru 2 roky zpětně (tedy RP na rok 2019 by byl počítán z průměrné mzdy za rok 2017). Jenže z toho náhle sešlo a došlo k zafixování částky na 7600. Následně se stalo čerpání flexibilnějším s tím, že se zafixovala vyplacená částka. Jenže tohle se spoustu let neměnilo, ač inflace roste a vše ostatní také.Udělal jsem tedy srovnání výše rodičovského příspěvku, minimální mzdy, průměrného důchodu a 40 % průměrné mzdy. Vše je v nominálních hodnotách, počítám rodičovský příspěvek na 3 roky, neuvažuji mateřskou, neboť tu nemá každý. Osobně nechápu, proč přesně tento graf žádný z novinářů nevytáhl. Julie Hrstková na Ihned.cz dokonce tvrdí, že máme velmi velkorysý rodičovský příspěvek. Bohužel jako klasický novinář u neuvede, s čím to srovnává. Lépe na tom je iRozhlas.cz, kde si pan Zlatkovský dal práci a ukázal, jak se vlastně reálně rodičovský příspěvek v čase snižuje a jeho současné navýšení není nic jiného, než vrácení se k jeho původní reálné hodnotě.

Argument s předškolní péčí aneb jsme jen stroje

Nelíbí se mi neustálé předhazování toho, že máme jednu z nejdelších rodičovskou dovolenou v Evropě. Naopak, líbí se mi možnost volby. Chápu, že stát nechce platit rodiče déle než nějakou dobu, klidně ať třeba řekne, že 2 roky. Ale tak ať jsou ale tyhle 2 roky slušně zaplaceny. Že není dost předškolních kapacit na to, aby se mohli rodiče vrátit do práce? Rodiče se často nechtějí vrátit do práce, protože pak se svými dětmi nemohou být. Ale protože je třeba z něčeho zaplatit nájem, jídlo a vybavení pro děti, které rychle rostou. A když není z čeho, pak se rodiče vrací do práce. Pro politiky je to super, protože roste ekonomika a pracující odvádí daně a nepotřebuje podporu. Pro stát by bylo ideální, kdyby žena porodila a následně se ihned vrátila do práce, protože další generace by byla zajištěna, a ta současná ať vydělává na ty v důchodu. Ale my nejsme stroje, jsme lidé, tvor společenský. Chceme trávit čas se svými dětmi a chceme mít možnost je vychovávat.

Volební právo pro děti!

Nejvíce na celém systému mi vadí fakt, že jde proti konceptu mít rodinu. Motivy jsou nastaveny naprosto opačně, a to nemáme problém s generačním boomem, ale spíše se stárnutím populace. Politik chce být zvolen a tak preferuje důchodce před dětmi. Zajímalo by mne, jak by vypadalo jednání vlády, pokud by za děti mohli volit rodiče 😀 Mám dvě práce a státu na daních, sociální a zdravotní dani odvedu obrovské množství peněz, ale moje žena na rodičovském příspěvku nedostane ani minimální mzdu. Pokud stát má problémy s tím, že nebude další generace na financování současného systému, tak takovýto přístup rozhodně není řešením. A argument, že někde rodičovský příspěvek nemají vůbec, nebo že za socialismu to bylo jinak neberu. Jiná doma, jiný systém.

Dejtě vědět o článku ostatním

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *